HIV provoac─â pierderea parului?

Este pierderea p─ârului un simptom al HIV?

C─âderea p─ârului a fost un efect secundar comun al medicamentelor timpurii cu HIV, cum ar fi AZT, Crixivan ╚Öi Atripla. Dar aceste medicamente sunt mai pu╚Ťin utilizate ast─âzi. De╚Öi s-au raportat unele studii de caz, terapia antiretroviral─â modern─â în general nu produce pierderea p─ârului.

Parul sub╚Ťire este o parte natural─â a îmb─âtrânirii ╚Öi poate ap─ârea din alte motive decât HIV. Aici vom explora câteva condi╚Ťii care determin─â pierderea p─ârului ╚Öi modul în care s-ar putea s─â se refere la HIV.

Ce este telogen effluvium?

"Telogen" se refer─â la p─ârul care nu cre╚Öte, deoarece este în stare de repaus. "Effluvium" este un cuvânt ╚Ötiin╚Ťific care înseamn─â ie╚Öire sau v─ârsare de p─âr. Telogen effluvium (TE) apare atunci când prea mul╚Ťi fire de p─âr se opresc în cre╚Ötere pentru o perioad─â prea lung─â de timp. Cand parul nou incepe sa creasca, acesta impinge firele de odihn─â afar─â, ducând la v─ârsare.

Foarte pu╚Ťin se cunoa╚Öte despre TE, dar persoanele cu HIV pot fi predispuse la aceast─â afec╚Ťiune.

HIV și TE

TE poate rezulta dintr-o infec╚Ťie, boal─â cronic─â, stres fizic sau psihologic, ╚Öi o nutri╚Ťie necorespunz─âtoare (în special o deficien╚Ť─â de proteine). Ace╚Öti factori sunt, de asemenea, asocia╚Ťi cu HIV.

Oricare dintre acestea poate "╚Öoca" sistemul unei persoane ╚Öi poate duce la pierderea p─ârului. Peste 50% din p─ârul unei persoane poate c─âdea în decurs de dou─â luni dup─â ╚Öocul ini╚Ťial, iar p─ârul se ridic─â uneori în mân─â.

Căderea extremă a părului și HIV

Alopecia difuz─â apare atunci când p─ârul de pe toat─â suprafa╚Ťa scalpului cade. Alopecia este o afec╚Ťiune cunoscut─â c─â înso╚Ťe╚Öte tulbur─ârile imune. Potrivit unui studiu publicat în 2006, aproximativ 7% dintre persoanele cu HIV au raportat o alopecie difuz─â.

DTS și căderea părului

Acyclovir (Zovirax), un medicament obi╚Önuit utilizat pentru tratarea herpesului genital, poate provoca pierderea p─ârului. Furnizorii de servicii medicale prescriu uneori aciclovir persoanelor cu HIV. Acesta poate fi utilizat pentru a trata sau preveni herpesul din piele, ochi, nas ╚Öi gur─â, care se pot dezvolta împreun─â cu infec╚Ťia cu HIV.

Acyclovir este, de asemenea, utilizat pentru a trata leucoplazia, o afec╚Ťiune legat─â de HIV, care are ca rezultat patchii albe p─âroase pe limb─â sau în interiorul obrazului.

Sifilisul STD poate avea ca rezultat și pierderea părului.

A tr─âi mai mult înseamn─â îmb─âtrânirea natural─â

Ast─âzi, mul╚Ťi oameni cu HIV tr─âiesc vie╚Ťi lungi. Un studiu recent al adul╚Ťilor HIV pozitivi din Canada ╚Öi Statele Unite a ar─âtat c─â persoanele diagnosticate cu HIV la vârsta de 20 de ani pot tr─âi atâta timp cât orice alt─â persoan─â din aceste ╚Ť─âri.

Acest lucru înseamn─â c─â simptomele hormonale - inclusiv chelia de sex masculin ╚Öi feminin - pot ap─ârea ca parte a procesului de îmb─âtrânire. Mul╚Ťi b─ârba╚Ťi î╚Öi pierd p─ârul pân─â la vârsta de 60 de ani.

Aspectele legate de boala în sine pot fi un factor de compunere, de╚Öi exist─â pu╚Ťine cercet─âri pe aceast─â tem─â.

Alte cauze posibile

Deficien╚Ťele de fier pot duce la pierderea p─ârului la femeile aflate în premenopauz─â. Oricine pierde în mod regulat o cantitate mare de sânge poate dezvolta o deficien╚Ť─â de fier ╚Öi, prin urmare, sufer─â de pierderea p─ârului.

O gland─â tiroid─â care produce un exces sau deficien╚Ť─â de hormoni poate contribui, de asemenea, la v─ârsarea p─ârului.

Tratament pentru c─âderea p─ârului

De cele mai multe ori, c─âderea p─ârului cauzat─â de oricare dintre problemele men╚Ťionate mai sus este temporar─â. Este important s─â re╚Ťine╚Ťi c─â, în cazul TE, p─ârul se pr─âbu╚Öe╚Öte deoarece p─ârul cre╚Öte.

În cazurile severe de c─âderea p─ârului, injec╚Ťiile cu steroizi pot favoriza cre╚Öterea p─ârului. Cremele topice pot stimula, de asemenea, cre╚Öterea.

În afara caderii parului cauzat─â de îmb─âtrânirea natural─â, schimbarea medicamentelor ╚Öi ob╚Ťinerea unei alimenta╚Ťii adecvate poate ajuta la prevenirea caderii parului.

Via╚Ťa s─ân─âtoas─â, p─ârul s─ân─âtos

Deși pierderea parului a fost o dată frecvent asociată cu HIV, medicamentele moderne cu HIV nu cauzează pierderea părului.

Cei cu HIV care mentin un stil de viata sanatos, de obicei, nu isi pierd blocarea. ╚śi cu un tratament potrivit, persoanele cu HIV pot tr─âi o via╚Ť─â lung─â ╚Öi s─ân─âtoas─â.

Discuta╚Ťi cu furnizorul dvs. de asisten╚Ť─â medical─â despre modific─ârile de medica╚Ťie sau stil de via╚Ť─â dac─â sunte╚Ťi preocupat de c─âderea p─ârului.